„Konec“ vysokonapěťových reflektorových žárovkových halogenových světelných zdrojů

09.09.2016

Použití:  Celkové osvětlení
Technologie:  Vysokonapěťové halogenové reflektorové žárovky,  Reflektorové světelné zdroje LED
Cílová skupina:  Obchod,  Elektrikář,  Řemeslník,  Architekt

Od září 2009 příslušné zdroje světla spotřebovávající energii postupně mizí z trhu. A letos přišla řada i na vysokonapěťové halogen-wolframové reflektorové žárovky coby jejich nejznámější zástupce. Evropská unie v rámci třetího kroku Směrnice (EU) 1194/2012 nařídila, že tyto žárovky již počínaje 1. zářím 2016 nesmí jít do oběhu.

Koho se tento zákaz dotkne?
Toto opatření se v prvé řadě a především dotkne výrobců a prodejců těchto světelných zdrojů, neboť nový zákaz klasických žárovek se týká výhradně segmentu, který je na společném trhu „dává do oběhu.“ To znamená, že lidé, kteří těmito žárovkami doma svítí, je nemusí okamžitě vyměňovat. Dostupnost vysokonapěťových halogen-wolframových reflektorových žárovek stejně jako ostatních typů světelných zdrojů, jichž se zákaz dotýká, se bude počínaje 1. zářím 2016 snižovat. Spotřebitelé tak dopad tohoto opatření skutečně poznají až ve chvíli, kdy se zásoby vyprodají.

Jak poznám světelné zdroje, jichž se zákaz týká?
Nejpopulárnějšími světelnými zdroji, na které se směrnice vztahuje, jsou vysokonapěťové halogen-wolframové reflektorové žárovky. Ty poznáte podle následujících znaků:

  • V porovnání s např. světelnými zdroji ve tvaru hrušky, jež vydávají všesměrové světlo, vydávají reflektorové světelné zdroje světlo, jež směřuje dopředu.
  • Světelné zdroje, jichž se to týká nejvíce, mají patici GU10, E27 nebo E14.
  • Žárovky nebo pláště světelných zdrojů jsou vyrobeny ze skla.
  • Vysokonapěťové halogen-wolframové reflektorové žárovky se používají především v zapuštěných svítidlech, bodovkách a sledovacích systémech.
  • Svítidlo, jehož se to týká, je provozováno bez transformátoru.

Jaké se nabízejí alternativy?
Jako alternativu lze použít reflektorový světelný zdroj LED. Společnost LEDVANCE je vyrábí tak, že jejich svíticí těleso je celé ze skla, takže se nápadně podobají původním halogenovým světelným zdrojům a tím jsou ideální přímou náhradou za ně. I výměna těchto světelných zdrojů je nanejvýš jednoduchá: vytáhnete běžný halogenový světelný zdroj a osadíte ekonomickou LED variantu – hotovo! Tip pro ty, kterým cena není lhostejná: LED světelné zdroje mají ve srovnání s porovnatelnými halogenovými typy vyšší pořizovací náklady, ovšem díky výrazně nižším nákladům, které přinášejí, se brzy zaplatí. Navíc se mohou pochlubit výrazně delší životností. Určitých informací je třeba si všímat pouze v případě, že chcete kombinovat LED světelný zdroj se stmívačem.