Nobelova cena za fyziku za rok 2014 bude udělena vynálezu modré LED diody

09.10.2014

Použití:  Celkové osvětlení
Technologie:  LED
Cílová skupina:  Elektrikář,  Spotřebitel,  Architekt,  Designér osvětlení,  OEM,  Obchod

Nobelova cena za fyziku bude v roce 2014 udělena vynálezu modré LED diody. Společnost OSRAM coby celosvětový přední poskytovatel LED technologií srdečně gratuluje Isamu Akasakimu, Hiroshi Amanovi a Shuji Nakamurovi k tomuto ocenění.

Modrá LED dioda umožnila vytvoření první bílé LED diody

Červená LED dioda byla vynalezena již na konci 50. let. O pár let později spatřila světlo světa zelená LED dioda. Ale k tomu, aby bylo možné dát dohromady bílé LED světlo, stále chyběla modrá. A tento krok se ukázal jako mimořádně obtížný – tedy až do roku 1992, kdy se těmto třem japonským vědcům podařil průlom.

„Vynález modré diody LED představuje výjimečný technologický milník poslední doby. Jde o jeden z nejvíce účinných zdrojů světla. Modré LED diody jsou základem pro bílé LED diody. Stejnou technologií navíc můžete vyrábět modré lasery. Posledním horkým objevem je v tomto ohledu laserový přední světlomet pro automobily,“ uvádí Dr. Klaus Streubel, ředitel pro výzkum a vývoj ve společnosti OSRAM.

OSRAM je v průmyslu zabývajícím se LED světlem aktivní již více než 40 let. Dnes je nejen lídrem trhu, ale také jedničkou na poli inovací a technologií v mnoha technologicky souvisejících oblastech, mimo jiné v laserovém osvětlení.

Znalosti produktů