Profesionální

ČASTÉ DOTAZY

POUŽITÍ TRUBIC SUBSTITUBE JAKO EKVIVALENTY ZÁŘIVKOVÝCH SVĚTELNÝCH ZDROJŮ

BEZPEČNOST LED TRUBIC

Sortiment LED trubic používaných jako ekvivalenty zářivkových světelných zdrojů se neustále rozšiřuje. Zde naleznete odpovědi na nejčastější dotazy ohledně LED trubic.

Podrobné technické údaje, pokyny k instalaci a seznamy kompatibilních produktů naleznete v našem online katalogu .

Trubice SubstiTUBE dodávané společností LEDVANCE splňují veškeré požadavky stanovené příslušnou bezpečnostní normou DIN EN 62776 („Dvoupaticové LED světelné zdroje konstruované jako náhrada zářivek – Požadavky na bezpečnost”). Tento soulad je doložen certifikací vydanou německým sdružením VDE pro elektrické, elektronické a informační technologie.

Výsledky klíčových zkoušek:

 • Provoz a použití LED světelných zdrojů je bezpečné stejně jako u tradičních zářivkových světelných zdrojů:
  • Ochrana proti náhodnému kontaktu s částmi vedoucími proud
  • Dodržení požadavků na vzdušné vzdálenosti a povrchovécesty
  • Bezpečnost kolíků světelného zdroje během instalace
 • Schváleno pro použití v paticích G13 a G5 co do hmotnosti a rozměrů světelného zdroje
 • LED trubice dodávané společností LEDVANCE jsou v rámci fotobiologické bezpečnosti zařazeny do bezrizikové skupiny (RG0). To znamená, že nepředstavují žádná rizika pro vaši kůži nebo oči.

Taková osvědčení o zkoušce se vztahují na testovanou kombinaci produktů. To znamená, že platí pouze pro světelné zdroje, které výrobce svítidla předložil zkušební organizaci (obvykle nejde o LED trubice). V Německu lze snadno provést novou certifikaci svítidla s trubicí SubstiTUBE, např. prostřednictvím organizace jako VDE. Pro většinu LED trubic SubstiTUBE byly vydány samostatné VDE certifikáty.

VLASTNOSTI A PŘEDNOSTI LED TRUBIC SUBSTITUBE

 • Nižší připojená zátěž: LED trubice využívají výrazně méně energie než tradiční zářivkové světelné zdroje.
 • Vyšší účinnost: LED trubice s menším světelným tokem zajistí stejnou nebo dokonce vyšší úroveň osvětlení jako zářivkové světelné zdroje. Díky nižší připojené zátěži lze dosáhnout výrazně vyšší účinnosti až 150 lm/W. -> Oba tyto faktory mohou snížit spotřebu energie až o 70 % a snížit tak náklady na energii.
 • Delší životnost: Životnost LED trubic dodávaných společností LEDVANCE je až pětkrát vyšší než životnost tradičních zářivkových světelných zdrojů. Z toho důvodu mají nižší nároky na údržbu.
 • Udržitelnost: stávající a funkční svítidla mohou zůstat v provozu po celou dobu používání LED trubic.

Díky svému provedení dodává LED trubice narozdíl od zářivek směrované osvětlení, které je všesměrové. V důsledku toho se může vyzařování lišit v závislosti na geometrii stávajícího svítidla. U jednoduchých trubicových a otevřených svítidel obvykle nevnímáme velké rozdíly (viz křivky vyzařování). Metrika osvětlení relevantní pro uživatele se měří na „pracovní rovině“ (např. pracovní plocha). Světlo, které dodávají LED trubice SubstiTUBE, je směrované na cílový objekt a optimálně jej osvětluje. Lze tak dokonce minimalizovat ztráty vyplývající z nechtěného oslnění.

Křivka vyzařování zářivkových světelných zdrojů
Křivka vyzařování zářivkových světelných zdrojů
Křivka vyzařování trubic SubstiTUBE
Křivka vyzařování trubic SubstiTUBE

Společnost LEDVANCE poskytuje na trubice SubstiTUBE až pětiletou záruku. Přesné znění záručních podmínek naleznete zde .

Společnost LEDVANCE nabízí LED trubice pro svítidla T5 a T8 s paticemi G5 nebo G13:

 • SubstiTUBE T8 EM pro svítidla s CCG
 • SubstiTUBE T8 HF a T5 HF pro svítidla s ECG
 • SubstiTUBE T8 Universal pro svítidla s CCG a ECG


Další informace a seznamy kompatibilních produktů s testovanými předřadníky ECG naleznete v našem online katalogu .

Sdílet stránku na sociálních médiích