Směrnice EU o ekodesignu (ErP)

Co je ekodesign?

Ekodesign lze chápat jako ekologický design produktu, jenž usiluje o snížení dopadu na životní prostředí během celé životnosti výrobku.


BUĎTE EKOLOGIČTÍ – MYSLETE GLOBÁLNĚ: Ekodesign od společnosti LEDVANCE

Pro naši společnost je důležité vyvíjet ekologicky důmyslné výrobky – chceme totiž přispívat k udržitelné ochraně zdrojů. Kvalitní výrobky vytváříme na základě filozofie, kterou lze charakterizovat dlouhou životností a vysokou energetickou účinností.

Společnost LEDVANCE se stará o snížení ekologického dopadu, kdy životnost výrobku je založena na udržitelnosti od začátku do konce: od myšlenky až po recyklaci.


Změny 2018

Halogen ban

Portfolio výrobků: Halogenové světelné zdroje

Dne 1. září 2018 vstupuje v platnost šestá fáze Nařízení ErP (ES) 244/2009, kterou se zakazuje dodávání některých nehospodárných světelných zdrojů pro domácnosti na trh.


Nařízení se týká následujících halogenových světelných zdrojů

 • HALOGEN CLASSIC
 • HALOLUX Ceram
 • HALOSTAR 24V


Z Nařízení ES jsou vyňaty výrobky pro speciální účely, jako např. světelné zdroje pro trouby, protože je nelze odpovídajícím způsobem nahradit alternativními technologiemi. Nařízení se rovněž netýká světelných zdrojů Haloline s paticí R7s a světelných zdrojů Halopin s paticí G9.


Vlastnosti uvedených světelných zdrojů

 • Tyto světelné zdroje vyzařují světlo všemi směry.
 • Aplikace: především všeobecné osvětlování, osvětlení pro navození atmosféry a osvětlení vstupů.
 • Žárovky těchto světelných zdrojů jsou vyrobeny ze skla.
 • Většina uvedených světelných zdrojů má patici E27, E14.
 • Pro tyto světelné zdroje není zapotřebí předřadník.


Výkonné LED alternativyÚpravy pro rok 2017

POWERBALL HCI-T

Portfolio výrobků: vysoce výkonných výbojek

13. dubna 2017 vstoupí v platnost třetí a zatím poslední fáze Směrnice ES 245/2009, třetí a zatím poslední fáze Směrnice ES 1194/2012 vstoupí v platnost 1. září 2016.


Jaký to bude mít dopad na portfolio HPD?

 • Budoucí požadavky třetí fáze již dnes splňuje celá řada našich HPD světelných zdrojů.
 • U zbývající části našeho portfolia pracujeme na tom, aby tyto světelné zdroje vyhovovaly budoucím požadavkům.
 • Jistou malou část našeho portfolia nelze technicky zlepšit natolik, aby splňovala dané požadavky, a proto bude nutné ukončit její výrobu, a to nejpozději do doby, kdy začnou platit příslušné předpisy

Soupis světelných zdrojů, jež budou moci být používány, i těch, jejichž výroba bude ukončena, naleznete zde:Úpravy pro rok 2016

Halopar 16

Portfolio výrobků: halogenových světelných zdrojů

Evropské směrnice stanovující požadavky na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie budou i v roce 2016 nadále ovlivňovat trh s osvětlením. Jejich účelem je zákaz neefektivních výrobků. Počínaje 1. zářím 2016 tedy bude v souladu s třetím implementačním opatřením 1194/2012 zakázán prodej směrových halogenových žárovek na síťové napětí. Následující tabulka nabízí přehled světelných zdrojů OSRAM, kterých se toto týká, k nim korespondujících LED alternativ.


Tato směrnice se týká následujících světelných zdrojů OSRAM

 • HALOPAR 20/30/38
 • HALOPAR 16
 • DECOPIN
 • HALOGEN CLASSIC R50/R63/R80

Seznam světelných zdrojů, jež se postupně přestanou používat, lze najít zde:Úpravy sortimentu HPD světelných zdrojů pro rok 2012 a 2015

Tyto světelné zdroje se již nebudou prodávat

Vzhledem k tomu, že 13. dubna 2015 začal platit druhý krok směrnice EU 245/2009 (ErP), 347/2010 (ErP), jakož i podmínky směrnice EU 2011/65 (RoHS 2), na trzích v Evropské unii se nesmí prodávat žádné rtuťové výbojky (HQL), hybridní rtuťové světelné zdroje (HWL) a velké množství sodíkových výbojek (NAV plug-in).


Najděme nejlepší řešení společně

HQL, HWL nebo NAV plug-in? Zastaralé vysokotlaké výbojky najdeme ve veřejném osvětlení ulic ve městech prakticky všude.


Optimální řešení: upgrade vašich svítidel na LED technologii

Pokud používáte světelné zdroje HQL, přechod na svítidlo s technologií LED je snadný jako nikdy dříve: Rozhodněte se pro nové LED světelné zdroje PARATHOM HQL, jež jsou ideálními LED alternativami pro použití v situacích, kde je žádoucí vysoký světelný tok – a následkem toho dosáhnete až 70% úspory elektrické energie a maximálně snadné údržby.


Pragmatická řešení: Výměna systému

Jako alternativa plug-inům NAV se doporučuje systémová náhrada, kterou lze dosáhnout dlouhodobého, účinného a hospodárného řešení, a to s novými moderními světelnými zdroji HCI nebo NAV Super od OSRAM, jež disponují stmívatelným elektronickým ovládacím zařízením. Výměnná uchycení zařízení usnadňují výměnu, přičemž změnou systému lze ušetřit až 55 % energie.


Pokud jsou použity světelné zdroje HWL, výměna systému není možná. V tomto případě jako ideální řešení navrhujeme nová svítidla – moderní v retro stylu, nebo inovativní LED svítidla.Udržitelnost v LEDVANCE

Blanko kalkulátor TCO

Ihned porovnejte různé technologie světelných zdrojů a spočítejte si možnou úsporu energií a nákladů, stejně jako dobu, za jakou se vám váš projekt vrátí!

Údaje o výrobcích pro Směrnici EU o ekodesignu