Honda nahrazuje 8 000 zářivek inovativními LED trubicemi SubstiTUBE

Gent, Belgie, Evropa, 2014

Oblast použití: Průmysl

Podoblast použití: Továrny

Technologie: LED, LED trubice, svítidla


Shrnutí projektu

Honda Motor Europe Logistics v belgickém přístavu Ghent je evropským logistickým centrem společnosti Honda již více než 30 let. V kontejneru nedávno skončilo 8 000 zastaralých zářivkových světelných zdrojů, které byly nahrazeny energeticky úspornými LED trubicemi OSRAM. Nové inovativní LED světelné pásy hned od začátku šetří více než 20 % energie a nákladů na údržbu.


LED světelné zdroje a svítidla od společnosti OSRAM ukazují cestu ke snížení nákladů

Spotřeba energie u osvětlení, které zde svítilo celá léta, vždy pro centrálu znamenala velké náklady. Právě proto se firma Honda rozhodla zcela přejít na energeticky úspornou LED technologii osvětlení. Ve spolupráci se společností OSRAM osadila stávající zářivková svítidla LED trubicemi OSRAM SubstiTUBE Basic a Advanced. Kromě toho byla nainstalována také svítidla MONSUN T26, jež byla osazena LED trubicemi SubstiTUBE.


Jednoduchá výměna a garantovaný provoz

Honda sáhla po firmě OSRAM coby dodavateli LED svítidel z důvodu snadné výměny. Samotné jednoduché vyjmutí starých zářivkových světelných zdrojů a zapalovačů a vložení nových LED světelných zdrojů a zapalovačů lze provést velice rychle, a není při něm zapotřebí technického pracovníka. Důležitou úlohu v tomto rozhodnutí hrála také jistota. U tak významné investice, jakou byla právě tato, byla požadavkem spolupráce s firmou, která by dokázala nabídnout adekvátní záruky kvality. David Schauwvliege, provozní manažer budov ve společnosti Honda: „Podobně jako Honda je i OSRAM firma s dobrou pověstí, pro kterou je udržitelnost také velice důležitá. Společnost, která si nemůže dovolit poškození své image.“


Nižší spotřeba energie a méně údržby

Díky modernizaci světelných zdrojů nyní společnost Honda spotřebovává podstatně méně energie než dříve. Doba návratnosti investice je spočítána na dva roky. Tato kalkulace je dvojí. Na jedné straně tu je snížení spotřeby energií: Společnost Honda snížení nákladů na energie pozoruje každý měsíc na fakturách. „Náš faktor elektřiny se snížil o 20 % a my teď pracujeme více udržitelně,“ říká Noë Denecker, vrchní konzultant pro společnost Honda. Na jedné straně úspora za cenu výměny. Dříve stála výměna zářivkových světelných zdrojů velké množství hodin práce, což vedlo k vyšším nákladům na výměnu. Díky tomu, že životnost trubic OSRAM SubstiTUBE činí 40 000 hodin, v následujících deseti letech nebude zapotřebí jakékoliv světelné zdroje měnit. Společnost Honda tak bude šetřit i náklady na práci.


Osvětlení LED světelnými pásy s udržitelným efektem

Než bylo osazeno jediné světlo, byly určeny testovací zóny, aby zaměstnanci mohli světlo hodnotit. Ti LED světelné pásy vnímali jako příjemnější na oči, což se setkalo s pozitivním ohlasem. Celá instalace pro společnost Honda také znamenala příležitost ukázat zaměstnancům, že jí životní prostředí není lhostejné.

David Schauwvliege: „Vždycky jsem říkal, že tento projekt LED osvětlení jsem dělal pro lední medvědy, pro společnost Honda, aby mohla snížit náklady, a také pro její PR. To byly u tohoto projektu moje tři cíle a myslím, že jsme uspěli.“


Tiskové centrum