LED trubice OSRAM SubstiTUBE nahradily na parkovištích Contipark zářivkové světelné zdroje T8

Wiesbaden, Německo, Evropa, 2015

Oblast použití: Veřejné budovy

Podoblast použití: Parkoviště

Technologie: LED trubice

Shrnutí projektu

Od svého založení v roce 1967 skupina Contipark Group plánuje, rozvíjí a provozuje veřejná parkoviště. Spadá pod skupinu Interparking Group, což je jeden z největších provozovatelů parkovišť v Evropě, a na trhu zaujímá čelní pozici, kdy provozuje téměř 500 parkovišť a garáží ve více než 180 německých a rakouských městech.

Mezi aktivity společnosti patří kromě určování sazeb také správa, revitalizace, přeměna, marketing, renovace a údržba zařízení. Veškeré koncepty renovací a výstavby jsou vždy vyvíjeny na základě veškerých předepsaných konstrukčních požadavků a energetického zákona (EnEG). To znamená, že Contipark také vždy využívá nejnovější a nejúčinnější technologie a možnosti osvětlení, včetně LED trubic a LED svítidel. OSRAM tuto společnost podporuje jako konzultant a dodavatel v oblasti osvětlení, Green Tech Solutions se stará o instalace a modernizaci parkovišť, což znamená, že obě tyto společnosti jsou pro Contipark partnerem. Dva společné projekty z roku 2015, tedy podzemní parkoviště Contipark na náměstí Kurhausplatz ve Wiesbadenu a Contipark Libori Galerie v Paderbornu, jasně dokazují významný potenciál úspory energií a nákladů má pouhý přechod z tradičních zářivkových trubic na inovativní LED trubice OSRAM SubstiTUBE.

Popis projektu

Parkoviště Contipark ve Wiesbadenu úspěšně integrovalo LED osvětlení OSRAM

Společnost Contipark hned na začátku projektu stanovila následující povinné požadavky na výrobky, které měly být ve Wiesbadenu a Paderbornu použity: značkové výrobky, světelný tok minimálně 3 200 nebo 3 000 lm, chladné bílé světlo o teplotě 6 500 kelvinů a pětiletá záruka.

Podzemní parkoviště „Kurhaus“, jež bylo otevřeno v roce 2006 a rozprostírá se na dvou patrech, bylo jedinou budovou z padesáti, kterou německá automobilová asociace ADAC ohodnotila verdiktem „velmi dobrý“. U vjezdu a výjezdu, schodišť a ramp byly instalovány detektory pohybu, které rozsvěcují svítidla pouze v příslušných částech. Parkoviště je otevřeno 24 hodin denně, což znamená, že je osvětleno neustále – minus 20 % na ovládání osvětlení, což činí 7 008 hodin ročně. Celé parkoviště bylo osazeno voděodolnými žlaby o délce 1 500 mm pro dva světelné zdroje, kdy každý žlab dostal dva zářivkové světelné zdroje T8 (58 W). Tyto světelné zdroje bylo nutno nahradit LED trubicemi; v tomto případě společnost OSRAM použila SubstiTUBE Adavanced Gen. 4.

Optimalizace osvětlení pomocí LED trubic OSRAM SubstiTUBE

Více než 700 zářivkových světelných zdrojů T8 (58 W) bylo nahrazeno trubicemi OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4 o výkonu 30 W. Skutečná spotřeba před modernizací činila více než 300 000 kWh ročně, po ní poklesla na pouhých 150 000 kWh ročně. To znamenalo úsporu energie o polovinu. Vzhledem k 7 008 hodinám provozu ročně lze každý rok dosáhnout úspory nákladů na energie ve výši zhruba 25 000 EUR a snížení emisí CO2 o zhruba 90 000 kg. Doba návratnosti investice činí pouhé 2,2 roků.

Ještě vyšší úspora pro Contipark v Paderbornu díky LED technologii OSRAM

Parkoviště v Paderbornu, jež otevřelo v roce 1995, má čtyři parkovací patra: tři z nich mají střechu. Světla zde svítí 20 hodin denně, což činí přibližně 7 300 hodin ročně. V tomto případě byly zvoleny výrobky OSRAM SubstiTUBE.

V Paderbornu bylo zhruba 900 zářivkových světelných zdrojů T8 (58 W) nahrazeno trubicemi OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4, z nichž 300 mělo výkon 28 W, 600 výkon 22 W a všechny barvu světla 865, což přineslo vysoký index podání barev Ra = 80. Každý rok přinášejí úsporu nákladů ve výši cca 35 000 EUR, dále zhruba 55% úsporu energie (dříve 300 000 kWh/rok, nyní 140 000 kWh/rok) a snížení emisí CO2 o zhruba 90 000 kg.

Skutečně impozantní základ pro další úspěšnou spolupráci

V důsledku pouze těchto dvou modernizací ve Wiesbadenu a Paderbornu společnost Contipark šetří zhruba 60 000 EUR na nákladech za energie ročně, a to pouze díky přechodu z tradičních zářivkových trubic na inovativní LED trubice SubstiTUBE. Společnost v současnosti provozuje přibližně 500 parkovišť a parkovacích domů, takže je velice snadné si spočítat, jaký krátkodobý i dlouhodobý potenciál úspory energie a nákladů to pro Contipark znamená, pakliže se rozhodne spolupracovat se společností LEDVANCE.


Tiskové centrum